Hürriyet
06 Haziran 2006, Salı 15:16 Üyeler , Üye olmak için   
  Anasayfa
hspace=0
  Magazin
hspace=0
  Yazarlar
hspace=0
  Bu Gece
hspace=0
  Dünyadan
hspace=0
 
 
 
 Magazin
4 Haziran 2006
Kafdağı'nın rüzgârı Türkiye'de


Kaf Dağı’nın zarif dansçıları, muhteşem kareografi ve kostümleriyle anlatılmayanı anlatmak için Türkiye’ye geliyor. 1936’dan bu yana binlerce yıllık Kafkas halk danslarını sahne sanatlarına özgün bir şekilde taşıyan “Nalmes” 60 kişilik dans ekibiyle sahne alacak.

 

Savaşlar, acılar, mutluluklar kısaca Kuzey Kafkasya’da ki yaşamı, ritim ve danslarıyla anlatan ekip, 18 Haziran’da İstanbul Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Tiyatrosun’da, 20 Haziran’da Bursa’da, 24 Haziran’da Ankara’da gösteriye çıkıyor.


“Koca dünya pelte halindeyken, yeryüzü henüz kabuk bağlamışken, gökleri ağlarla gerip yükseltirlerken, toprak lavla dövülüp sertleştirilirken, ulu dağımız küçücük bir tümsek gibiyken, koca İdil'i küçükler adımlayıp geçerlerken, İşte o zaman ben ak sakallıydım” (KafkasMitolojisi)

Nalmes Hakkında :
“NALMES” Kafkas halklarının tarihsel-toplumsal sürecinin bir ürünü olarak, 1936 yılında Krasnodar Filarmoni Okulunda okuyan Kafkasyalı gençlerin girişimi ile başlayan uzun ve zorlu bir süreçten sonra kuruldu.

Kurulan ilk ekip Sovyetler Birliğinin pek çok yerinde amatör olarak konserler verdi. İkinci Dünya Savaşının başlaması ile ekipte görevli erkek dansçıların pek çoğu askere alındılar ve tamamına yakını savaşta öldüler. Savaş sonrası ekip yeniden canlandırıldı. 1971 yılında Adigey Cumhuriyeti yönetiminin katkıları ile ekip elemanlarının büyük bölümü Tiflis’te Kareografi Koleji’ne yollandılar. Bu öğrencilerin mezun olarak dönmesi ve aynı dönemde düzenlenen 2 yıllık Maykop Kafkas Halk Dansları kursunda başarılı olan öğrencilerinde katılması ile, 1972 Yılında Adigey Cumhuriyeti’nin Başkenti Maykop’da kuruldu. Topluluk 1996 yılında “AKADEMİ” unvanı aldı.

Kafkas Halk Dansları mutlu, neşeli, çalışkan insanlar göz önüne alınarak ve gerçek hikayelerden yola çıkılarak hazırlandı. 1991 Yılında Nalmes repertuarı tamamen yenilendiğinde savaşlar, acılar, mutluluklar kısacası Kuzey Kafkasya’da ki hayatın ta kendisi Nalmes’in ritimlerinde ve danslarında yerini aldı. Sergilenen danslar toplum değerlerinin, ortak bir tarihin ve bilincin, bir bütün olarak görsel şölenidir.

Topluluk repertuarı orijinal Kafkas halk dansları ve müziklerini içermektedir. Müziğin ve dansın mükemmel uyumu ortaya profesyonel bir performans çıkarmakta, program gerçek bir folk festivali içermektedir.

Topluluğun dikkate değer bir özelliği de kostümleridir. Topluluğun kullandığı kostümler sergilenen dansların dönemleri göz önüne alınarak ciddi bir tarihsel ve kültürel çalışmanın eseridir. Gösteri boyunca kullanılan geleneksel Kafkas kıyafetleri seyredenler için dans ve müzik eşliğinde bir defile havası yaratmaktadır.

© Copyright 2006 Hürriyet
http://www.hurriyetkurumsal.com/