Sürdüler Sürgün Oldum
Hayri Ersoy Diyor ki;
Değerli Hemşerim,
Çerkeslerin sürgünden sonra Anadolu'daki yaşamlarını anlattığım romanım "Sürdüler Sürgün Oldum" Epsilon Yayınevi tarafından basıldı ve genel dağıtıma verildi. Kitapçınızdan sağlayabilirsiniz. Kimbilir belki de bu roman sizin ailenizin öyküsüdür.

Türk Edebiyatı – Roman
Yazan                        : Hayri Ersoy

Yayın Hazırlayan    : Tanju Anapa

Sayfa Sayısı             : 288

Boyut                         : 13,5X19,5 cm
Kâğıt Cinsi               : 3. hamur

Kapak                       : Karton kapak
ISBN                          : 975-331- 691-7

Barkod                     : 9789753316910

Fiyatı                         : 9,95 TL.     ( 9 TL 95 krs)

 “Sürdüler Sürgün Oldum”, Abhazya’dan sürülen halkın irili ufaklı teknelerle güç koşullarda Kuzey Karadeniz kıyılarına çıkışıyla başlayan bir roman. Adige, Ubıh ve Abhazların, yani Çerkeslerin Osmanlı topraklarındaki serüvenini anlatıyor. Yıl 1864.
İlkokula başlamadan önce çocukluğumun geçtiği Sapanca’da tanıdığım Çerkesler, kendine özgü kültür ve davranışları olan bir topluluktu. Çerkes toplantılarında çalınan armonikaya ayak uyduran danslarıyla başımızı döndüren rüya gibi genç kızlar,

uçar gibi dans eden delikanlılar hepimizin hayranlığını çekerdi. Dans eşlerini genç kızların seçmesine şaşkınlıkla bakar, sonra da erkeklerle kadınlar arasındaki mesafeye şaşardık. Yemeklerde erkekler oturur, sadece kadınlar hizmet ederdi. Misafirperverlikleri dillere destandı. Ama erkek kadın arasında kaç göç yoktu. Her şeyleri çok temiz, çok özenliydi. Gururlarına çok düşkün oldukları bilinirdi.

Hayri Ersoy’un romanında bir Çerkes topluluğunun bütün özellikleri işlenmiş. Öyle ki Çerkesleri hiç tanımayan biri bile bu romanın karakterlerinde bir halkın ruhunu çok iyi tanıyacak, o acı sürgün döneminde, hastalıklar, ölümler, yoksunluklarla boğuşurken, nasıl bir sosyal terbiye içinde birbirlerine dayanak olduklarını görebilecek.
Kafkas halkları, Balkan halkları, Anadolu’ya her yandan gelen insanlar bugün ulusumuzun gücünü oluşturuyor.
Birbirimizi daha iyi tanımak, daha iyi anlamak, birbirimizden güç almak, bugün her zamankinden daha çok gereksinme duyduğumuz dayanışmamızdır.
Hayri Ersoy’un romanının bu sürece önemli bir katkı yapacağını düşünüyorum. Bu başlangıcın devamını diliyorum ve bekliyorum.
 

Dr. Erdal Atabek

Genel Dağıtım:Yeni Çizgi Dağıtım 0212 2205770