(resim VATAN Gazetesinin eski haberinden)                      Kaynak Yazı: http://www.nartajans.net/ den alınmıştır

Çingene olduğu iddia edilen Türkan Şoray: Ben Kabartay çerkeziyim, güzelim çünkü.
'Türkiye'de Çingene Olmak' adlı kitapta çingene olduğu iddia edilen Türkan Şoray: Roman kardeşlerimizi çok seviyorum... Çok renkli ve sevimliler ama ben bir Çerkez'im; gerçek olan bu!.
Türkan Şoray, yıllar önce bir yangında yok olan aile şeceresini yeniden yapıyor. Ailesinin Kuzey Kafkasya'dan yola çıkıp, İstanbul'da sonlandırdığı yolculukları hakkında 'heyecan verici' bilgiler edinen Şoray ile köklerini konuştuk... Bu arada laf siyasete de geldi!

* Güzelliğinizin nedeni köklerinizde saklıymış. Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun Ocak 2005'te basılan 'Biz Çerkesler' adlı kitabında Çerkez film sanatçıları kategorisinde varsınız; yani Türkan Şoray 'Çerkez Sultan'... (Gülüyor...) Teşekkür ederim. Evet, biz Çerkez'iz. Kuzey Kafkaslar'daki Kabartay Çerkezleri'ndeniz. (Kabartay Balkar Cumhuriyeti; Çeçenistan'a 50 kilometre mesafede) Sizin de dediğiniz gibi Çerkez kadınları güzellikleriyle meşhurdur. Benim de Çerkez olduğum güzelliğimden belli değil mi zaten?

ŞECEREMİZ YILLAR ÖNCE YANDI

* Kabartay Çerkez'iyim dediniz. Kökeninizle ilgili başka neler biliyorsunuz? Annemin babası Selanikli. Baba tarafım ise Kafkasya'dan gelme. Kuzey Kafkasya'dan 1800'lü yılların sonlarında gelmişiz. Göç sırasında bir kısmımız Anadolu'ya yerleşmiş. Büyükbabam Murat Şoray, milli mücadele yıllarında subaydı; Atatürk'ün askerlerindendi. Hatta ay-yıldızlı kılıcı bende saklıdır.
'Biz Çerkesler' adlı kitapta yer aldığınızdan haberiniz var mıydı? Evet. Zaten soy ağacı araştırmalarımız sırasında biz de aile olarak Kafkas Dernekleri Federasyonu ile irtibata geçmiştik. Kendileri çok ilginç bilgiler edinmemize yardımcı oldu.

* Ne zamandır soy ağacı yapmakla ilgileniyorsunuz? Aslında amcamın evinde şecere vardı. Eski Türkçe yazılı, mumlu, zincirli bir şeydi, duvara asılıydı. Ancak amcamın vefatından sonra maalesef ki bir yangında bunların hepsi yok oldu. Eğer o şecere yanmasıydı; köklerimizi detaylı olarak bilecektik. İlk nereden geldik? sorusu benim hep aklımdaydı. Bu yüzden yeniden bir soy ağacı yapmak için uğraşıyorum. Uğraştıkça hoşuma gidiyor. Büyükannemin yani babamın babasının annesinin adı Goşehan'mış mesela. Tam bir Kafkas adı ve 'hanların gelini' demek. İşte böyle hoş şeyler öğreniyorum araştırdıkça.

* Büyükannelerin, dedelerin dizinin dibinde dinlenen eski dönem hikayeleri vardır. Hatırladığınız böyle hikayeler var mı? Çok küçük yaşlarda annemle babam ayrıldığı için ben biraz baba tarafına uzak kaldım. Kardeşim babamın ailesiyle oldu. Ne kadarı doğru bilmiyorum ama büyükanne saraya gidermiş, müzik öğretmeniymiş.

* Filmlerinizde hiç Çerkez kızını canlandırdınız mı? Malum, pek çok kez çingene kızı oldunuz. Hiç Çerkez kızı olmadım filmlerimde. Ama birçok kez çingene kızını severek oynadım. O filmlerim çok başarılı oldu; o filmlerde çok sevildim. Zaten Roman kardeşlerimizi çok seviyorum. O kadar renkli ve sevimli insanlar ki... Dünya görüşleri, hayata güzel bakışları, müzikle iç içe yaşamaları çok hoş.

* Mustafa Aksu'nun 'Türkiye'de Çingene Olmak' adlı kitabında çingene olduğunuz iddia edilmişti... Kitabı okudum... Romanların kimlik savaşı verdiklerini anlatıyor. Mücadelelerine saygı duydum. Ve evet benim adım da geçmiş. Oynadığım çingene kızı rolleriyle o kadar sevildim ki; beni kendilerinden görüyorlar. Bu çok güzel bir şey ama n'apiiim, ben Çerkez'im... (Gülüyor) Hem zaten Çerkez'i, Rum'u, Kürt'ü, Laz'ı hepimiz bir bütünüz. Aynı topraklarda yaşıyoruz, herkes eşit."
 
Yazı: http://www.nartajans.net/ den alınmıştır