cerkesplatformu@yahoogroups.com dan ASUGBA Selahattin SAYAR ' ın haberi 05.02.08

Bizim Diasporanın Ses i- GULCAN ALTAN


Geçen hafta sonu, Haberturk tv kanalının “Weekend” isimli programının konuğu Gülcan Altan’dı. Gülcan Altan 1976 İstanbul doğumlu ve Şapsığ bir ailenin kızı. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı’na derece ile girmiş, 2005 yılında birincilik derecesiyle mezun olmuş. Halen Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde master çalışmasına devam eden Gülcan Altan, Şan dersleri öğretmenliği de yapıyor. Solistliğinin yanında, klasik kemençe, piyano ve gitar çalıyor.

Weekend’de program sunucusu Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Gülcan Altan, müzik yaşamı ile ilgili bilgiler verdi. Program sırasında Çerkes olduğunu gururla ifade ederken, bu konuyla ilgili yapığı çalışmalardan da bahsetti ve tamamını Çerkes dilinde hazırlamakta olduğu “Çerkes Kızı” adındaki yeni albümünün müjdesini verdi. Albümünü çıkarma nedenleri sorusunu da yanıtlayan Altan, Çerkes dillerinde çeşitli lehçeler olduğunu, bunlardan Ubıhça’nın bu dili bilen son kişinin de vefatının ardından tamamen yok olduğunu anlattı. Adıge dili de tamamen yok olmadan, en azından gelecek nesillere bu dille hazırlanmış bir albüm bırakmak istediğini vurguladı.

Altan, Hakan Çelik’in Çerkes dillerinde alfabe olarak kiril mi, latin mi kullanıldığı sorusuna cevaben, latin alfabesinin denendiğini ancak harflerin sesleri yeterince karşılamaması nedeniyle kiril tercih edildiğini anlattı.

Hakan Çelik Çerkes Müziği’nin nasıl bir müzik olduğunu merak ettiğini söyleyince Altan, üniversitede tezini Çerkes Müziği üzerine yaptığını anlattı. Kafkasya’da müziğin Rus müziklerinden etkilendiğini, Türkiye’de ise birkaç şarkıda Anadolu’dan etkilenme varsa da Çerkes Müziği’nin tamamen kendine özgü bir müzik olduğunu anlattı ve ardından “Si Nane” şarkısından kısa bir bölüm okudu.

Türkiye diasporasında Adıge dilinde albüm çıkaran ilk bayan solistimiz olacak olan Gülcan Altan, Şapsığcayı iyi biliyor ve çıkaracağı Adıgece kaset de Şapsığ lehçesinde olacak.

Çıkaracağı “Çerkes Kızı” albümünü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Gülcan Altan’a ait sitenin adresi http://www.gulcanaltan.com Bu adresten özgeçmişini okuyabilir, projeler bölümünde hazırlamış olduğu Çerkesce şarkıların demolarını dinleyebilirsiniz.